Комунальний фронт: як Одеса та Миколаїв разом ліквідовують наслідки обстрілів

Комунальний фронт: як Одеса та Миколаїв разом ліквідовують наслідки обстрілів
Автор: lotsia.com.ua 01 Октября 2022 12:20

Південний напрямок із перших днів російсько-української війни був одним з пріоритетних для агресора. Захопивши за сумнівних обставин Херсон, окупанти зламали зуби об Миколаїв, який став щитом для стратегічно важливої Одеси – морських воріт України.

За це миколаївці щодня платять страшну ціну – без обстрілів ракетами не обходиться жодного дня. Це супроводжується руйнуванням будинків та громадських об'єктів. Ліквідація наслідків ворожих атак – ще один фронт цієї війни. «Лоція» розповідає про тих, хто його тримає і як ведеться ця боротьба в Миколаєві та Одесі.

СТІЛЬКИ СКЛА В МИКОЛАЄВІ НЕМАЄ

За даними Миколаївської міської ради, у результаті обстрілів окупантів у місті постраждало більше 1400 будівель, серед яких 119 – адміністративні, тобто це школи, виші, дитячі садочки та інші об'єкти інфраструктури. Деякі з них зруйновані вщент, у деяких ушкодження незначні. 

«Алгоритм дій у таких випадках наступний: спочатку на об'єкт заходять правоохоронці, тобто поліція та прокуратура, вони протоколюють те, що побачили, щоб можна було проводити слідчі дії. Потім експерти оглядають будівлю і дають висновок, можна сказати, вердикт. Якщо будинок не аварійний, то ми починаємо працювати. На великий жаль, під час війни ми не можемо фінансувати витрати на капітальні статті, тож застосовуємо тимчасові міри», – розповідає секретар міської ради Дмитро Фалько

Перш за все комунальники відновлюють цілісність віконних просторів, проте для цього використовують не скло – такої кількості скла в Миколаєві просто немає. 

«У нас зруйновано 32 тисячі квадратних метрів скла, багато будинків залишилися пустими, чи там проживає мало людей. Але ж кинути будинок напризволяще не маємо права, бо опади та відсутність вікон швидко призведуть до комунальної катастрофи. Тому ми замість скління закриваємо віконні простори плитами ОСБ зовні. Таким чином будинок фактично консервується», – розповідає Дмитро Фалько.

ОДЕСЬКИЙ ДЕСАНТ

Роботи в Миколаєві дуже багато, а часу до холодів залишається мало, тож для пришвидшення процесу сюди приїжджають комунальники з інших міст України, зокрема й з Одеси. Наразі там на постійній основі знаходиться збірна бригада працівників комунальних підприємств, які саме й займаються консервацією будинків. 

«Наші хлопці працюють там за принципом ротації: тиждень знаходяться в Миколаєві, потім їх змінюють колеги з інших комунальних підприємств. У залежності від обсягу роботи ми закриваємо 2-3 об'єкта за день, це може бути як житловий будинок, так і лікарня, школа тощо. Миколаївські колеги відзначають високий рівень наших хлопців, це дуже приємно», – говорить заступник директора департаменту міського господарства Одеської міськради Віталій Цуркан

Варто зазначити, що дружба між комунальниками Одеси та Миколаєва почалася раніше – тоді, коли місто корабелів залишилося без централізованого водопостачання. На допомогу прийшли працівники та техніка КП «Міські дороги», які доставляли питну воду й роздавали її містянам. 

Крім того, десятки волонтерів щоденно возять воду в сусіднє місто. Така колективна допомога дає результат – тисячі людей щоденно отримують питну воду.

В ОДЕСІ ПОСТРАЖДАЛО 60 БАГАТОПОВЕРХІВОК

Ситуація з ліквідацією наслідків обстрілів в Одесі суттєво відрізняється, адже в порівнянні з Миколаєвом тут відносно тихо й спокійно. На час війни в місті постраждали трохи більше 60 будівель. Найбільш резонансним був обстріл 23 квітня, коли російська ракета влучила в багатоквартирний ЖК «Тірас». Тоді загинуло 8 осіб, а будинок пробило наскрізь. Рятувальники та місцеві служби, а також бізнесмени одразу приступили до ліквідації наслідків. Розібрали завали, після чого провели роботи зі стабілізації будинку – певний час існував ризик подальшого руйнування житлового комплексу. 

«Відновлено та посилено, де було необхідно, усі пошкоджені вертикальні несучі елементи будівлі: діафрагми жорсткості та колони. Повністю відновлено перекриття II, III, IV, V поверхів. Виконано роботи з монтажу та кладки зовнішніх огороджувальних конструкцій (зовнішні стіни та міжквартирні стіни). Також виконуються роботи з відновлення каналів вентиляції та димовидалення», – прокоментували стан справ у мерії.

Роботи виконує наразі приватна будівельна компанія, але чи вдасться закінчити роботи до зими, поки невідомо.

Ще одним напрямком є закриття віконних просторів у постраждалих будинках. Цю роботу виконують працівники житлокомунсервісів, в управлінні яких знаходиться той чи інший будинок, а також ОСББ та керуючих компаній. Найбільше постраждалих будівель у Суворівському районі Одеси.

Нещодавно на сесії міської ради було виділено ще 1 мільйон гривень – до 4 виділених раніше. Адже обстріли в районі порту постійно пошкоджують домівки містян. 

На відміну від Миколаєва, в Одесі плити ОСБ не використовують, а просто проводять скління вікон.

«І хоч ми не повинні склити в тих будинках, що не наші, та все ж залишити людей без допомоги не можемо. Тому можемо, наприклад, надати майстра, а люди купують скло, чи навпаки дати скло, щоб вони самі поставили. Другий варіант так собі, бо скільки вже було такого, що ми даємо скло, а людина нічого не робить, а потім знов вимагає скло», – розповів майстер ділянки одного із ЖКС Валерій

У цілому дії відомств можна охарактеризувати так: робота в режимі пожежної команди та затикання дір. І якщо в Одесі, де руйнування носять незначний характер, це не викликає проблем, то у Миколаєві – так, адже для капітальних робіт немає ні грошей, ні виробничих потужностей.

Тож маємо сподіватися на реалізацію комплексних державних програм. Але й тут виникає питання: як проводити такі ремонти в той час, як місто корабелів продовжують щодня обстрілювати. І це є ключовою проблемою, адже в зруйнованих населених пунктах Київщини, таких як Буча, Ірпінь, Макарів, наразі активно займаються відновленням житлового фонду: працюють експерти-проектувальники, а подекуди ведуться будівельні роботи.

Приєднуйтеся до нас:

Миколаївські енергетики розповіли, в якому стані були пошкоджені окупантами мережі

«Деякі села фактично припинили існувати». Як Шевченківська громада на Миколаївщині пережила російську окупацію

Чому так швидко здали південь? Реконструкція подій перших днів війни

Одеські пошуковці: «Якщо ми звільняємо нашу землю від окупанта, то треба звільняти навіть від них мертвих»

«Результат протидії дронам зараз досягає чи не 100%» – успіхи та ноу-хау Миколаєва в боротьбі з дронами-камікадзе