Среда, 17 Май 2017 16:20

Нововоронцовка: найшла коса на камінь

Автор  Ольга Ляшок

Минулого тижня до «Гривни» звернувся трудовий колектив Нововоронцовської ЗОШ І–ІІІ ступенів № 1 і попередив, що в п’ятницю, 12 травня, вони збираються на мітинг – щодо «несправедливості, яка запанувала в нашому селищі»

Річ у тому, що в школі в серпні 2016 року розпочали ремонт покрівлі. Три місяці учні (478 дітей) навчалися в дві зміни в ЗОШ № 2. «Коли ми поновили навчання в рідній школі, – пишуть нам, – зрозуміли, що заміну покрівлі, яка була на відповідальності голови районної держадміністрації та голови відділу освіти, зробили неякісно та з порушеннями. В зв’язку з цим допуск до навчальних аудиторій четвертого поверху заборонений. До того ж під час дощів дах протікає. На верхньому поверсі з’явився грибок. В багатьох місцях стеля відпала. Балки, які тримають покрівлю, вже тріскаються та беруться цвіллю».

Крім того, нарікають мешканці Нововоронцовки, «через брак місця в цьому навчальному році нам було відмовлено в оформленні пункту ЗНО. Тепер нашим випускникам доводиться добиратися в інші райони по битих дорогах. Уявіть, які це можуть бути успіхи в дитини в такий відповідальний для неї момент, коли вона рано встає, добирається декілька годин до пункту ЗНО, та й ще за власний кошт».

І ще болючою проблемою для навчального закладу є скорочення обслуговуючого персоналу – на переконання авторів листа, незаконне: «Згідно зі шкільним штатним розписом на зарплату обслуговуючого персоналу щомісяця має виділятися 88663 гривні. По кошторису витрати на заробітну плату за рік становлять 1 мільйон 64 тисячі гривень. На 2017 рік із додаткової дотації (яка йде на оплату праці та енергоносії) на Нововоронцовську ЗОШ № 1 було виділено 570 тисяч гривень. У березні Нововоронцовська райрада виділила додаткові кошти на оплату праці в сумі 130 тисяч. Тож на заробітну плату обслуговуючого персоналу на 2017 рік не вистачає 364 тисячі гривень. Тому начальник відділу освіти Нововоронцовської РДА тисне на керівництво школи з метою скоротити 5,5 ставки обслуговуючого персоналу, мотивуючи, що треба привести штат у відповідність з видатками».

На обіцяний мітинг зібралися чимало людей. З їхніх вуст на адресу районної влади звучали звинувачення: ремонт по-крівлі нібито зроблений із неякісних матеріалів, тому й фактично знищений четвертий поверх будівлі школи, тендер на виконання робіт був «незрозумілий», а провину тепер, мовляв, покладають на директора школи. Також свої права на працю відстоювали робітники обслуговуючого персоналу. Їх зараз 29, а щоб із боргів «вийти на нуль», треба скоротити, за їхніми підрахунками, 16 осіб. «Коли дощ заливав школу, ввечері рятувати її прийшли технічні працівники, а тепер їх звільняють, – обурювалися мітингарі. – Те ж саме з двірником: і без того дорікали, що не встигав сам бур’яни на території школи знищувати. А якщо його звільнять, то трава й на даху ростиме – бо вологи там для неї вдосталь!»

Начальник райвідділу освіти Нововоронцовської РДА Олена Семиліт спробувала пояснити ситуацію з нестачею грошей на зарплату обслуговуючого персоналу. Мовляв, із держбюджету на район надійшло лише 52% необхідних коштів (це 9 мільйонів гривень), решта лягає на плечі місцевих бюджетів, а вони не витримують такого навантаження. Тому треба привести кількість штатних одиниць у відповідність до фонду асигнувань. Та слухати очільника райосвіти збори не захотіли: залунали крики «Ганьба!».

В резолюції мітингу вказали кілька пунктів, серед яких: звернутися до правоохоронних органів – щоб розслідували порушення в ході ремонтних робіт, до селищної, районної та обласної рад – щоб допомогли завершити цей ремонт, до губернатора та голови облради – щоб вирішили питання з зарплатнею та звільненням.

А «Гривна» тим часом звернулася за коментарем щодо цієї ситуації до начальника райвідділу освіти (райво) Нововоронцовської РДА Олени Семиліт. «Будівля школи – 1967 року, і покрівля там була з бетону, – розповіла нам Олена Володимирівна. – Поступово вона почала руйнуватися. Провели ряд експертиз, які підтвердили, що необхідно її демонтувати разом із парапетом та перекривати дах. З держбюджету виділили кошти на умовах співфінансування, причому селищна рада мала сплатити лише 3% коштів – 28 тисяч 550 гривень. Але щоб гроші, не освоєні до кінця року, не повернулися назад до держбюджету, роботи треба було починати негайно. Оскільки ремонт дуже масштабний, зрозуміло, що його не встигли закінчити з серпня до початку навчального року. За осінь дах перекрили, лишилось тільки покласти утеплювач і закрити щілини. Але осінні зливи не чекали, поки роботи закінчать, і заливали будівлю.

Відділ освіти має 55 тисяч на ремонт четвертого поверху – це рештки освітньої субвенції минулого року. Тим часом спеціалізовані фірми перевірили, чи надійно встановлені плити перекриття, й надали висновок, що все добре. Тож на даху лишилось встановити труби та покласти утеплювач – це не проблема. Але через скарги батьків, що ремонт триває надто довго, Каховський відділ поліції розпочав розслідування та вилучив документи – тепер ми не маємо права взагалі проводити будь-які роботи! Таким чином обурені батьки замість дати нам змогу закінчити ремонт тільки подовжили його на невизначений термін».

Є пояснення в Олени Семиліт і щодо пунктів проведення ЗНО в Нововоронцовці. За її словами, з райво писали листи і в Міносвіти, і в обласний відділ, і до регіонального центру оцінювання якості освіти – з проханням, аби в селищі, як і раніше, були такі пункти. «Та нам відмовили, – сказала Олена Володимирівна. – Через те, що за новими правилами пункт проведення має право бути там, де є не менше 450 учасників ЗНО – а в нас такої кількості немає. Тож тепер мусять їхати до Великої Олександрівки».

І найболючіше питання про борги по зарплаті та звільнення працівників також має пояснення – хоча й, на жаль, не має вирішення. «В цьому році було змінено цільове призначення освітньої субвенції, – розповіла Олена Семиліт. – Якщо раніше ці гроші йшли на зарплатню педагогам і обслуговуючому персоналу, на енергоносії (електрику та вугілля), матеріальну базу навчальних закладів, то тепер це – тільки зарплатня вчителям і нарахування на неї. Все! На район прийшла додаткова субвенція, але з урахуванням енергоносіїв, тому її розділили по школах у відсотковому співвідношенні. Через це є борги по зарплаті обслуговуючому персоналу – на початок року їх було понад 5 мільйонів гривень. Райрада виділяла додаткові кошти, але їх мало. Директорів шкіл через борги вже почали викликати до суду, тому фінансове управління дало рекомендацію привести штатний розпис у відповідність до фонду оплати праці. Кожний заклад повинен вирішити сам: десь мають звільнити помічника кухаря, десь секретаря чи тракториста. Ми зустрічалися з людьми, пояснювали: іншого виходу немає. Чотири з половиною мільйони боргу так і висять…»

Ось і виходить, що в кожного своя правда: перед людьми маячить загроза звільнення та втрати коштів на проживання, в місцевих бюджетів не вистачає грошей на школи, а уряд радо звітує «про успіхи в напрямку децентралізації»…

Ваша оценка. Тема раскрыта на
(0 голосов)
 

Лента

Фоторепортаж