Среда, 16 Май 2018 17:05

Нахабний обвіс покупця – він всюди!

Автор  Ганна ВОРЖАКОВА

Щорічно 20 травня у світі відзначають День метрології. Професія метролог не так відома, як учитель чи лікар. Але з результатами роботи цих спеціалістів ми стикаємося щодня в різних сферах життя. Саме від роботи метрологічної служби залежить, наскільки точно працюють поліцейські радари, медична техніка, побутові лічильники, ваги в торгівельній мережі тощо.

З питаннями щодо роботи метрологів у сфері торгівлі «Гривна» звернулася до гендиректора державного підприємства  «Херсонський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» Миколи Курдюмова.

 

- Миколо Костянтиновичу, напевно за 40 років праці в цій сфері ви стикалися з різними махінаторами в торгівлі, які перероблювали гирі, підкручували ваги?

- Найчастіше шахрують із механічними вагами. Продавці підкручують болти, висвердлюють отвори на гирях, і адміністрація ринку про це навіть не знала. Аби уникнути обману, перед покупкою потрібно звернути увагу, чи вірно стоять ваги. Бажано бачити циферблат, на якому стрілка вказує на «0» - нуль маси. Якщо ж є сумніви щодо сумлінності продавця, перевірте покупку на контрольних вагах. Вони мають бути на кожному продуктовому ринку.  

Існує і такий спосіб - простий «нахабний обвіс», коли підпилюють гирі. У нас навіть є зразки гир, які були конфісковані під час минулих перевірок. Їхня вага, м’яко кажучи, не відповідає номіналу. Перероблені гирі, підкручені ваги, спроби використовувати не просто неповірені, а навіть перероблені засоби вимірювальної техніки  – все це мало місце в нашій практиці.

А ще можуть ввести в оману покупця за допомогою магніту. На чашові ваги магніт, вагою від 10 до 30 грамів, кріплять знизу, на електронні – з тильного боку, яку не бачить покупець. Виглядати він може як монета або пластинка. Трапляється, що застосовують спеціально намагнічені ножі. Іноді сильний магніт, поміщений, наприклад, в пачку з-під цигарок, лежить недалеко від вагів, звичайно, там, куди кладуть товар. Такий магніт додає до 50 грамів ваги!

Ще один спосіб обважування: на круглих вагах є рукоятка установки нуля. На неї наносять риски-ділення, відповідні збивання «нуля» на 100-200-300 і до 500 грамів. Під час зважування продавець непомітним рухом руки збиває «нуль» на задану кількість грамів. При знятті товару з майданчика рукоятку повертає на місце. І все.

Якщо говорити  про обвіс, то доводилося зустрічатися і з таким видом обману: м’ясо, рибу, напівфабрикати, пельмені сухої заморозки наморожують до обмерзання – і все, платиш дорогою ціною ще й за кригу.

Наведу пару прикладів наслідків недостовірних вимірювань. Один фермер (із відомих причин не буду називати його прізвище) в Херсонській області завжди був дуже впевнений в точності своїх автомобільних ваг і ніколи не здавав їх на повірку.  І ось якось після закінчення сезону виявив у себе недостачу більше кількох десятків тон сої. Як він казав: «Вигружаю сою, дивлюся в ангар, - а він пустий, а ще повинно бути десь тон 70».  Після цього випадку він став регулярно здавати на повірку свої автомобільні ваги.

Другий випадок був у Великоолександрівському районі,  де зловмисники на вагах встановили спеціально виготовлені пристрої, які давали змогу змінювати показники ваг на півтори тони при кожному зважуванні. Впіймати їх вдалося завдяки пильності власника, якій запідозрив недобре, коли  побачив шокованих покупців і візуальну невідповідність кількості вантажу показникам ваг.

 

- Нерідко до редакції «Гривни» надходять скарги від покупців, що їх обрахували, причому на електронних вагах. А чи дійсно можна перелаштувати роботу електронних вимірювальних приладів на користь продавця?

- Найрозповсюдженіший трюк – підкручування важеля тарокомпенсатора. Рукоятка знаходиться з боку продавця, тому у клієнта немає майже жодного шансу побачити маніпуляції. А покупець зі своєї кишені втратить зайвих 10% з покупки.

Ввести в оману вас можуть навіть за допомогою мікрокалькулятора. Це дитя технічного прогресу в руках кмітливих продавців перетворюється на знаряддя обману. Які він там натискає кнопки – відомо тільки йому. При здійсненні покупок різних найменувань товару одночасно сума найчастіше виходить завищеною.

Хочу зазначити, що зараз у використанні з’явилася велика кількість ваг,  які навіть не призначені для торгівлі. Вони не мають заводського маркування, не мають ніяких позначок про їх метрологічні характеристики. І звісно не мають ніяких ознак пломбування або повірки. Такі ваги краще обходити, як то кажуть, десятою дорогою.

 

- Від покупців можна також почути скарги, що ваги товару не вистачає навіть у фасованій продукції…

- «Недовага» - тонкий обман, для кожного споживача він практично невловимий - ніхто з нас, купивши з десяток упаковок різних продовольчих товарів і в тому числі - побутової хімії, не піде до контрольних ваг розкривати упаковку і визначати «вагу нетто», та й вдома цього робити не буде. А якщо і буде, то нікому не доведе, що він щось там не відсипав або не пролив сам.

Причому мова йде не про шахрайські схеми, пов'язані з навмисною недовагою, а про похибки у вимірюваннях, на які виробники та імпортери зараз можуть спокійно не звертати жодної уваги. Через це споживачі несуть великі витрати.

В Європі такий контроль регламентований директивами ЄС і практикується вже більше 40 років. На європейських товарах поряд із позначенням номінальної кількості (1000 мг, 300 г і так далі) стоїть значок «е» ( «е-марка») - він гарантує, що середній обсяг або вага продукції строго відповідає заявленому, а надійна упаковка запобігає будь-які зміні в розмірі вмісту (до відкриття, звичайно). В європейських країнах жоден продавець не ризикне взяти на реалізацію фасований товар без знака «е» - при виявленні порушень вся відповідальність ляже на нього.

 

 ЦЕ ЦІКАВО. ДП «Херсонстандартметрологія» - єдине підприємство в системі технічного регулювання в Південному регіоні України, яке технічно оснащене для повірки лічильників води та витратомірів та уповноважене на проведення повірки водомірів, які були в експлуатації, а також після ремонту або під час випуску з виробництва.

Ваша оценка. Тема раскрыта на
(1 Голосовать)
 

Лента

Фоторепортаж